14.4.-20.4.2013. U svijetu bajki Ivane Brlić Mažuranić
Autor: Marina Šoufek Podhraški, 15. 4. 2013.

Dječje svečanosti "U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić" održavaju se u Slavonskom Brodu, redovito u travnju, uz rođendan Ivane Brlić-Mažuranić, a posvećuju se djeci te imenu i djelu slavne hrvatske spisateljice, koja je najveći dio života provela u Slavonskom Brodu i u njemu napisala "Priče iz davnine" i "Čudnovate zgode šegrta Hlapića".

Svečanost otvorenja "Svijeta bajki..." i početak tjedna u kojem se organiziraju brojni događaji i aktivnosti vezani uz Ivanu Brlić-Mažuranić namijenjeni djeci i mladima, odvija se na glavnom gradskom trgu, Trgu Ivane Brlić-Mažuranić.

Polaznici kazališne radionice "Svijeta bajki..." priređuju glazbeno-scensku čaroliju s prizorima iz Ivaninih bajki, tijekom koje gradonačelnik Slavonskog Broda predaje ključ grada djeci, a uz dječju himnu "Moj Brod na Savi" na jarbol se podiže zastava Dječjih svečanosti. Nakon toga sudionici svečanoga otvorenja u pratnji djece iz vrtića i osnovnih škola Slavonskog Broda polažu cvjetni vjenčić pred spomenik Ivane Brlić-Mažuranić.

Kazališno-koncertna dvorana "Ivana Brlić-Mažuranić" za vrijeme Dječjih svečanosti poziva u goste hrvatska kazališta za djecu i mlade s aktualnim predstavama koje posjeti i do 5.000 gledatelja. Uz brodske osnovce predstave posjećuju i učenici koji za vrijeme Dječjih svečanosti borave na jednodnevnim učeničkim izletima u Slavonskom Brodu.  Programima "Svijeta bajki..." iz godine u godinu obogaćuje se dječji svijet različitim poticajima stvaralaštva i čuva promiče programe manifestacije te već godinama organizira učeničke izlete i ekskurzije u Slavonski Brod u vrijeme Dječjih svečanosti. Uz brojne druge turističke zanimljivosti Slavonskog Broda i okolice, u vrijeme "Svijeta bajki" učenici i njihovi učitelji imaju prilike posjetiti i legendarnu vilu "Brlićevac", posjetiti izložbe učeničkih radova inspirirane Ivaninim djelom i izložbe o Ivani Brlić-Mažuranić, te pogledati kazališnu predstavu za djecu. Osim toga, Turistička zajednica grada Slavonskog Broda za posjetitelje ekskurzija organizira i obilazak uličnoga festivala na kojem mogu vidjeti i likove iz bajki Ivane Brlić-Mažuranić. Tijekom "Svijeta bajki" Slavonski Brod i okolicu na ovaj način posjeti i upozna nekoliko stotina osnovaca.

Na stranici www.usvijetubajki.org pronašli MALI NOVINARI