22.rujna obilježava se Dan bez automobila
Autor: Marina Šoufek Podhraški, 22. 9. 2012.

Europski tjedan kretanja održava se svake godine u razdoblju od 16. do 22. rujna s ciljem da se kod ljudi probudi svijest o potrebi akcije protiv sve većeg zagađenja koje uzrokuje povećanje motoriziranog prometa u urbanim sredinama.

Kao svojevrsna kulminacija Europskog tjedna kretanja i označava završetak tjedna aktivnosti posvećenog održivom kretanju, danas 22. rujna obilježava se kao "Dan bez automobila". Danom bez automobila, zahvaljujući kojem se šira središta mnogih gradova u Europi i diljem svijeta pretvaraju u pješačke zone, završit će 11. europski tjedan kretanja. Ove se godine održavao uz geslo Kretanje u pravom smjeru.

Europski tjedan kretanja izrastao je iz inicijative "U gradu, bez mog automobila!", pokrenute u Engleskoj 1995. godine. Zahvaljujući svojim ciljevima, ograničenju motoriziranog prometa u određenim urbanim područjima i poticanju korištenja održivih načina prijevoza, brzo je prihvaćena od velikog broja lokalnih vlasti širom Europe, a 2000. godine uz potporu tadašnje Europske povjerenice za okoliš Margot Wallström "Dan bez automobila" ustanovljen je kao Europska inicijativa.

Za sudjelovanje u Europskom tjednu kretanja registriralo se 2000 sudionika iz 38 država. Hrvatski gradovi aktivno sudjeluju u inicijativi od njezina početka 2002. i postižu zapažene rezultate. Koprivnica je za provedbu inicijative 2007. dobila nagradu Europski tjedan kretanja, a Zagreb je 2008. i 2011. bio finalist izbora, kao i Ivanić Grad 2009.

Što je Europski tjedan kretanja?

Europski tjedan kretanja je manifestacija posvećena održivoj mobilnosti koja se uz financijsku i političku potporu Europske komisije od 2002. godine održava u razdoblju od 16. do 22. rujna. Tri organizacije, Eurocities, ICLEI - Local Governments for Sustainability i Regional Environmental Center for Central and Eastern Europe, imaju ključnu ulogu u koordinaciji aktivnosti i promociji čitave manifestacije, koja predstavlja odličnu platformu lokalnim vlastima za ostvarenje sljedećih ciljeva:
  • podizanje svijesti građana o štetnosti po okoliš i kvalitetu života postojećeg načina kretanja u gradovima,
  • promociju inicijativa i najbolje prakse povezane s održivim urbanim kretanjem,
  • uspostavu učinkovitih partnerstava s lokalnim dionicima,
  • naglašavanje predanosti lokalnih vlasti za uspostavu održivih  prometnih politika,
  • pokretanje novih dugoročnih politika i trajnih mjera,
  • sudjelovanje u široj europskoj kampanji, dijeleći zajedničke ciljeve s drugim gradovima sudionicima.