« Rujan 2024 »

Ukupno: 719376

SA ZELENIM KORAKOM OD SAMOG POČETKA 2012.
Autor: Helena Kudra, 18. 6. 2024.

Osnovna škola Ljudevita Gaja u Novoj Gradiški počela je s radom davne 1956. godine. Trenutno imamo 480 učenika, a u školi od samog početka imamo i tzv. Male odjele, nastavni program od 1. do 8. razreda za učenike LMR.

U gotovo 70 godina postojanja nakupilo se puno generacija učenika, puno lijepih uspjeha i dosega. Oduvijek se u našoj školi mislilo i radilo ZELENO.

Domaćini smo natjecanju iz biologije još od osamdesetih godina prošloga stoljeća, u međunarodni program Eko škole ušli smo 2001. tako da su postavke održivog života i razvoja u naš rad utkane već 23 godine. 23 godine koristimo danje svjetlo kad god je moguće, odvajamo papir i plastiku, govorimo o zdravoj prehrani, kompostiramo biljni otpad iz okoliša škole. Eko radionice redoviti su sadržaj satova razrednika, sudjelovali smo u mnoštvu inicijativa i projekta koje je pokrenula udruga Lijepa naša.

2012. godine prepoznali smo  akciju Zeleni korak kao mogućnost potvrde naše eko orijentacije, ali i kao mogućnost financijske koristi u nabavljanju određenih školskih pomagala. Kad god smo sudjelovali, pobijedili smo, zahvaljujući našim učenicima i njihovim obiteljima. Imamo i kućicu za odlaganje starog papira. Tijekom godine sortiramo i uvezujemo papir prema pravilima i pohranjujemo ga u kućicu, budući u našem poslu ima dosta papirnatog otpada. U vrijeme same akcije isto to rade naši učenici i njihove obitelji, a zatim dovoze papir k nama. Tako je bilo i ove godine. Zeleni korak je akcija koja nas sve raduje. A posebno nas raduje još jedna pobjeda i novčana nagrada koju su nam uručile predstavnice „dm-a“.

Živimo jedan lijepi život osnovne škole u kojoj se učenici pripremaju za budućnost učeći se radu, promišljanu, njegovanju jednostavnih, a najvažnijih, životnih vrijednosti poput uči, radi, moli, voli, čuvaj ono što si dobio, ostavi sačuvano onima koji dolaze.

ravnateljica Blagica Pečnjak