preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ljudevita Gaja Nova Gradiška

Login
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

 

 

"Mozak nije posuda koju treba napuniti,

već vatra koju treba zapaliti" 

(Plutarh)  

- prethodni citati -

Brojač posjeta
Ispis statistike od 7. 3. 2011.

Ukupno: 692600
Ovaj mjesec: 2855
Ovaj tjedan: 978
Danas: 224
GODIŠNJAK

ŠKOLSKA PREHRANA

e-Škole

 

HIMNA ŠKOLE

 

Podno Slavče, kraj potoka,
djetinjstvo se moje smije.
Prva ljubav tu se krije,
naše igre, maštarije.

Tu se uči, tu se radi,
slažu dvojke i petice.
Novi život tu se gradi
u  školi kraj Šumetlice.
 
Našu školu mnogi znaju
po slavnome Ljudevitu Gaju.
Daleko se čuje ime
eko-škola Slavonije.

HIMNA EKO-ŠKOLE

  

Hoće li sunce zauvijek sjati?
Zlatne haljine na nebu tkati?
Hoće li trava zelena biti?
Svi zdravu vodu želimo piti.
 
S.O.S. otvorite oči.
S.O.S. zemlja vas moli.
S.O.S. ljubavi treba.
Ona nas hrani i vodi do neba.
    
Hoće li vjetar donositi kišu?
Il΄ nam se tužni dani pišu?
Hoće li ljubav jača biti
da prirodu zdravu štiti?
 
S.O.S. otvorite oči…

EKO KODEKS

DIJAMANTNI CERTIFIKAT

LOGO STOP NASILJU

LJUDEVIT GAJ

Hrvatski preporoditelj, književnik, političar, zastupnik u Hrvatskom Saboru te tvorac ilirizma i vođa hrvatskog narodnog preporoda. Ljudevit Gaj rođen je 8. srpnja 1809. u Krapini. Njegova pjesma Još Hrvatska ni propala postala je hrvatska narodna preporodna budnica. Umro je  20. travnja 1872. u Zagrebu.

Obrazovanje

 

 

 

 

Naslovnica
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Učenici OŠ Ljudevita Gaja u Gradskom muzeju Nova Gradiška
Autor: Marinela Banovčić, 19. 6. 2023.

Za kraj školske godine odlučili smo u četvrtak 15.6. 2023. s  učenicima 6.b ,  5.a i 5.b posjetiti  Gradski muzej Nova Gradiška.  Učenici su pogledali  gostujuću izložbu Gradskog muzeja Požega naziva „Slatki život, 100 godina tvornice Zvečevo” i  izložbu Nine Ivančić.

Nešto o izložbi „Slatki život, 100 godina tvornice Zvečevo” :

Mikado, vinjak Trenk, Seka, Braco, Barun, Samo ti…, Volim te…, David, Brandy samo su neki od proizvoda s kojima smo se svi susreli, a svi su oni nastali u Požegi u tvornici čokolade i alkoholnih pića „Zvečevo“. Originalno ime ove tvornice bilo je „Stock Cognac Medicinal“ d.d., a osnovala ju je talijanska tvrtka "Distilleria a vapore Camis & Stock“ u Požegi u listopadu 1921. Zašto baš u Požegi? Za Požešku dolinu su se zainteresirali zbog obilja raznovrsnog i kvalitetnog voća, jeftine radne snage i nepostojanja konkurencije.


Tvornica raste i 1924. širi proizvodnju na čokoladu, a tijekom istog desetljeća „Stock“ je bio ekskluzivni dobavljač kakao proizvoda za kraljevsku obitelj u tadašnjoj Jugoslaviji. Velika gospodarska kriza odrazila se i na „Stock“ pa je 1931. ugašen pogon čokolade koji je ostao neiskorišten do 1934. kada ga u zakup uzima švicarska tvornica „Nestle“ (do 1946.). Za vrijeme Drugog svjetskog rata „Stock“ i „Nestle“, dvije tvornice u jednom prostoru, nastavljaju proizvodnju u smanjenom obujmu, a 1946. tvornica je nacionalizirana. Proizvodnja je u poratnim godinama obilježena raznim teškoćama i nestašicom sirovina. Godine 1951. ime tvornice se mijenja u „Zvečevo“

1950-ih godina tvornica se ponovno uzdiže da bi 1960-ih došlo do razvoja najpoznatijih brandova kao što su Mikado, Seka i Braco, Volim te!, Samo ti! itd.

Godine 1970. ponovno je uspostavljena suradnja s tvrtkom „Nestle“ (do 1995.). Zvečevo je tijekom 1970-ih i 1980-ih godina bilo gigant u proizvodnji i zapošljavalo je 1.400 radnika. U tadašnjoj Jugoslaviji „Zvečevo“ je bilo na drugom mjestu po proizvodnji alkohola i na trećem mjestu po proizvodnji kakao proizvoda.

Ukidanjem društvenog vlasništva početkom 1990-ih godina “Zvečevo“  je postalo dioničko društvo, a od 2001. godine je u privatnom vlasništvu.

U čast tvornici i svim njenim bivšim i sadašnjim radnicima, Gradski muzej Požega je pripremio izložbu koja daje presjek djelatnosti i značaja ove tvornice u proteklih sto godina. Nakon Požege i Siska izložba „Slatki život, 100 godina tvornice Zvečevo“ sada stiže u Tehnički muzej Nikola Tesla kako bi se i zagrebačka publika mogla prisjetiti industrijske priče Zvečeva i proizvoda koji su postali dijelom kolektivnog sjećanja.

Izložba je podijeljena u četiri osnovna dijela od kojih je prvi posvećen osnivanju i radu tvornice, drugi je dio posvećen povijesti pogona alkohola što je i najstariji pogon u tvornici, potom pogonu s njegovim proizvodima. Četvrti dio posvećen je radnicima, radu u pogonu, tvorničkim vatrogascima i mehaničarima te značajnoj ulozi Zvečeva u razvoju sporta u Požegi. Tema Zvečeva bliska je mnogim Požežanima, stoga su u posudbi materijala sudjelovali mnogobrojni sadašnji i bivši radnici te drugi pojedinci.

Izložba Nine Ivančić:

Nina Ivančić rođena je u Zagrebu 1953. godine. Diplomirala je slikarstvo u klasi prof. Šime Perića na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1977. godine. Polaznica je Majstorske radionice Ljube Ivančića i prof. Nikole Reisera u Zagrebu od 1977. do 1979. godine. Fulbrightova je stipendistica za poslijediplomski studij slikarstva (MFA Program in Painting) na Columbia University u New Yorku 1986. – 1987. godine. U sklopu Fulbrightovog programa radi u biblioteci Guggenheim muzeja u New Yorku (Research and practical training od 1987. do 1991. godine). Živi i radi u New Yorku od 1986. do 1993. godine. Od 1999. profesorica je na Umjetničkoj akademiji u Splitu.

Od 1977. godine intenzivno izlaže na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u zemlji i inozemstvu. Njezin rad popraćen je s više nagrada, velikim brojem bibliografskih jedinica, nekoliko TV filmova, a radovima je zastupljena u privatnim i javnim zbirkama u zemlji i inozemstvu.

Izvor: Gradski muzej Nova Gradiška

Tekst i fotografije: učiteljica Andrea Akmačić OŠ Ljudevita Gaja Nova Gradiška

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju