Kako smo proslavili Dan naše škole
Autor: Marinela Banovčić, 4. 6. 2023.

Dan škole poseban  je dan za svaku školu. Trenutak  je to  za osvrt na nastavnu godinu koja je pri kraju, zbrajanje rezultata i postignutih uspjeha, ali i vrijeme kada školski dan provedemo u igri i druženju. Učenici i učitelji OŠ Ljudevita Gaja Nova Gradiška obilježili su svoj dan 2. lipnja 2023. u opuštenom i zabavnom okruženju punom smijeha i natjecateljskog duha.

Područne škole Dolina, Sičice i Vrbje obilježile su Dan škole sportskim susretom u Vrbju.

Učenici 2.c imali su utrku zavezanih nogu.

U 1. b razredu igrale su se društvene igre: Čovječe, ne ljuti se, Uno, Bingo i Slova i riječi. Po završetku igara, učenici su zaključili kako je važno igrati se zajedno, poštivati pravila igre i na kraju čestitali pobjednicima.

Učenici 4.a razreda su izrađivali razredni herbarij. Rad je protekao u vedroj i radnoj atmosferi. Cilj ostvaren!

Učenici 2.b razreda imali su likovnu radionicu na temu Kulturna baština u nastavi likovne kulture.Crtali su ornament narodnog veza Slavonije.

Učenici 4. b razreda su zamislili da su učiteljice i učitelji. Pripremili su nastavne jedinice i održali školski sat. Bili su profesionalni, ali i kritični.

U radionici Pokaži što znaš učenici 3.a razreda radili su  timovima u kojima su teme birane prema sklonostima pojedinih učenika.

2.a razred je izrađivao lutke od materijala koji su ucenici pronasli kod kuce u svome otpadu. Donijeli su kutije za jaja, kutije od lijekova, čajeva, stare čarape, role od wc papira, posudice od vrhnja, stare majice, kuhace...

Učenici 3 .b razreda održali su radionicu Izrada vjetrenjača koju su prezentirali u štafetnim igrama.

Mali biciklisti 1.a razreda pokazali su svoje umijeće vožnje bicikla na prometnom poligonu.

Učenici 4.c razreda su naučili njima nepoznate igre svojih predaka. Neke od igara su Care, care gospodare, koliko je sati?, Kamen,škare i papir, mućak, plačkanje...Učenici su s oduševljenjem sudjelovali u svakoj igri!

Kako bi naučili o tradiciji svog zavičaja i očuvali tradiciju, učenici 3.c razreda, povodom Dana škole, sudjelovali su u radionici Tradicijski plesovi.

Učenici predmetne nastave mogli su birati radionice prema svojim sklonostima.

Neki su se odlučili za izradu skulptura od glinamola bojane temperama s ekološkom porukom.

Osobito je zanimljiva bila izrada papirnatih aviona s natjecateljskim dijelom i proglašenjem pobjednika.

Učenici naše škole sudjelovali su u radionici pod nazivom Izrada ritamskih instrumenata i to vrlo uspješno.

Na radionici "Tjeloglazba i boomwackersi" učenici su imali priliku koristiti "boomwackers" ili melodične cijevi. Riječ je o cijevi u boji, a svaka boja predstavlja jedan ton ljestvice. Učenici su uz boomwackerse uvježbali izvedbu pjesmice "Blistaj, blistaj, zvijezdo mala" tj. "Twinkle Twinkle little star" i tjeloglazbom izveli Mozartovu Malu noćnu muziku.

Na početku radionice učenici su upoznali povijest logičke igre SUDOKU i pravila kako se igra. Nakon toga su se i sami okušali u rješavanju. Iako su neki po prvi put zaigrali, brzo su pohvatali pravila i uspješno riješili nekoliko sudokua. Nadamo se da će ovakav oblik vježbanja moždanih stanica razvijati i dalje.

Radionica "Hodaj, igraj i upoznaj grad", učenici su u šetnji gradom  i interaktivnim igrama upoznali neke od znamenitosti našega grada: škola, crkva sv.Terezije, Gradski muzej N. Gradiška, crkva BZ B.D.M., Gimnaziju te gradski park.

Učenici su u opuštenoj atmosferi izrađivali ukrasne cvjetove od starih plastičnih čepova. Na taj način su recikliranjem otpada napravili  proizvod koji može krasiti svaki prostor.

Na radionici "Kreativni kutak" učenici su izrađivali oblake i leteće balone kojima smo ukrasili glavni hol škole.

Učenici su pripremali eterična ulja prema narodnim receptima koji svoje korijene imaju u grčkoj, rimskoj i egipatskoj kulturi. Radionica je potaknula razvoj kreativnosti kod učenika koji su na zabavan i edukativan način izradili svoje mirisne vodice i eterična ulja.

U sportskim Zaboravljenim igrama učenici su pokušali naučiti igre koje su su bile dio odrastanja njihovih roditelja: pulkanje, klikeranje, preskakanje gume ili gumi-gumi (Zagrebačka), ledenu kraljicu...

Neki su bili vrijedni pa su vježbali svoj jezik osmišljavajući jezične vježbe.

I na kraju odigran je Školski pub kviz (pet skupina s četiri člana) u kojemu je pobijedila Hamdina ekipa.

"Sve je prošlo tako brzo, da je barem svaki dan Dan škole", rekoše naši učenici!

Novinari OŠ Ljudevita Gaja Nova Gradiška
Voditeljica: učiteljica Marinela Banovčić