« Rujan 2024 »

Ukupno: 719376

Čisteći Medvjedići u akciji
Autor: Marinela Banovčić, 16. 5. 2024.

Znate li tko su Čisteći medvjedići i čime se bave?

Ako niste čuli za spomenutu udrugu koja djeluje ne samo u našoj zemlji, nego i izvan granica Hrvatske, otvorite sljedeću poveznicu: https://cistecimedvjedici.hr  i pronaći ćete sve odgovore!

Sigurni smo da se svakome, tko razmišlja ekološki, barem jednom u glavi rodila ideja kako bi bilo lijepo organizirati stanovnike i očistiti svoju ulicu, park, cenar grada ili obalu rijeke, potoka... Na stranici udruge piše sljedeće:

"Super je priča ovo što radite i meni se čisti, ali nemam s kim.” Puno smo puta čuli ovu rečenicu, a zapravo je vrlo jednostavno. Javi nam se i mi ćemo ti pomoći alatima, logistikom, promocijom i svim praktičnim savjetima jer hej, puno je već čišćenja iza naših šapica! Iskustva rado dijelimo i tko zna, možda ti se i pridružimo već na tvojoj prvoj ČM akciji. Uvijek sve krene od pojedinca, a mi vjerujemo da si baš ti osoba koja će dovesti nove Medvjediće u naš brlog! Čekaš limun? Vrijeme je da kreneš!"

Čisteći Medvjedići djeluju u cijeloj Hrvatskoj, a nama najbliži su Novoj Kapeli, stoga smo danas, uz njihovu pomoć, organizirali akciju čišćenja okoliša OŠ Ljudevita Gaja Nova Gradiška, dio Gajeve ulice, prostor oko sportskog terena iza škole, te najkritičniji dio prema srednjim školama u Gajevoj ulici. U akciji su sudjelovali učenici 8.b razreda, 7.b razreda i 5.c razreda s učiteljicama M. Benić, A. Tuličić, M. Banovčić i knjižničarkom L. Marić, a na akciju nas je potaknula učiteljica K. Strinavić koja radi i u OŠ A. Mihanović pa je sa svime upoznata. Osim miješanog smeća naglasak je bio na prikupljanju opušaka. Gospodin Perica, koji je osnivač ČM-a u Kapeli, obratio se djeci, kratko ih upoznao s radom udruge, a onda smo s ostalim članovima strpljivo očistili predviđeno. Reakcije prolaznika su bile dvojake: jedni su nas pohvalili, a drugi su začuđeno gledali što radimo.

Zaključak akcije - pušači ne razmišljaju kamo odlažu opuške, a najviše nas je pogodila količina opušaka na mjestima gdje se kreću srednjoškolci!

Svi sudionici  dobili su privjeske za ključeve i diplome.

Nakon akcije kratko smo se družili, razmijenili telefonske brojeve i dogovorili buduću suradnju!

Novinari OŠ Ljudevita Gaja Nova Gradiška

voditeljica: učiteljica M. Banovčić