Učenici 3. a i 3. b razreda sa svojim učiteljima Franjom Barićem i Đurđom Kaksa bili su 6. 5. 2025. na jednodnevnom izletu u Đakovu, Kopačkom ritu i Osijeku.
U ranim jutarnjim satima krenuli smo prema Đakovu, gradu koji nosi titulu “Srce Slavonije”, gdje smo razgledati Katedralu Sv. Petra i Strossmayerov trg, omeđen katedralom, kurijama, korzom, biskupskim dvorom i sjemeništem. Nakon kratkog odmora, laganom šetnjom smo krenuli prema Pastuharni, Državnoj ergeli koja je dom 160 predivnih lipicanaca. U zatvorenoj Jahaonici prisustvovali smo treningu konja i pokazali svoje znanje kroz kviz stručnog vodiča. Potom smo posjetili štale u kojima su smješteni lipicanski pastusi u boksovima.
Putovanje je nastavljeno do Kopačkog rita. U prijamnom centru učenicima je održano kratko predavanje i posjet multimedijalnoj izložbi na kojoj su uz korištenje multimedije: filmova, zvukova i maketa upoznali istaknute predstavnike ovdašnjeg životinjskog svijeta: crnu rodu, orla štekavca, vidru, štuku i jelena, te jedinstveni fenomen plavljenja. Nakon toga smo se vlakićem prevezli do pristaništa, a potom je slijedila plovidba brodom uz pratnju stručnog vodiča.
Po povratku do prijemnog centra, putovanje je nastavljeno prema Osijeku do restorana na ručak. Slijedila je šetnja i upoznavanje sa životinjskim svijetom ZOO vrta, a potom prijevoz kompom na drugu obalu Drave.
U pratnji stručnog vodiča krenuli smo pokraj Zimske luke do glavnog trga, na kojemu uz Konkatedralu sv. Petra i Pavla dominiraju dvije neo-renesansne građevine, zgrada Županijskog poglavarstva poznata kao palača Normann i tzv. Gradska kuća iz 1873. godine. Preko puta ove zgrade nalazi se barokna uglovnica s kipićem slona na pročelju za kojeg su vezane različite legende.
Šetnja je nastavljena do barokne Tvrđe gdje se nalaze spomenik Sv. Trojstva ukrašen skulpturama svetaca – zaštitnika od kuge, mramorne fontane, isusovačka crkva, franjevačka crkva, jedina sačuvana gradska vrata – Vodena vrata i gradske zidine čiju je gradnju vodio general Johann Stephan von Beckers, a i danas se vjeruje da je njegovo tijelo po smrti zazidano u zidine uz Vodena vrata.
Nakon razgleda je slijedio povratak kući.
Đurđa Kaksa






