Datum objave: 30. travnja 2025.
Kategorija: Nekategorizirano

30. travnja – Dan pogibije Zrinskog i Frankopana

Ususret danu 30. travnja, koji se obilježava kao spomendan pogibije Zrinskih i Frankopana, obilježili smo ovaj značajan datum u hrvatskoj povijesti.

Učenici koji pohađaju dodatnu nastavu Povijesti  s učiteljicom povijesti  i njemačkog jezka Andreom Akmačić, pripremili su pano u razredu , kako bi i drugima približili ovaj događaj.

Kroz nekoliko tjedana proučavali smo obiteljska stabla ovih znamenitih obitelji, tražili povijesne izvore koji govore o tragičnom događaju njihove pogibije, ali i nestanku ovih tako značajnih velikaških obitelji.

Čitali smo pisma Petra Zrinskog i Frana Krte Frankopana svojim suprugama Katarini i Juliji, a potom najzanimljivije dijelove ispisali na plakat.

30. travnja obilježava se kao Dan pogibije Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana. Spomendan posvećen Zrinskim i Frankopanima, simbolima žrtve za slobodu i pravdu hrvatskoga naroda i hrvatske domovine obilježava se uz geslo Navik on živi ki zgine pošteno.

30. travnja 1671. godine u Bečkom Novom Mjestu pogubljeni su vođe protuhabsburške urote Petar Zrinski i Fran Krsto Frankopan. Povod za urotu bio je Varšavski mir koji je 1664. godine sklopio kralj Leopold I. s nepovoljnim uvjetima za vlastite zemlje. Hrvatska i Ugarska nisu priznale taj dogovor i nadale su se da će uz pomoć bečkog dvora osloboditi svoja područja od turske vlasti. Kako im je Beč onemogućio da se zakonito izbore za svoja prava, nije im preostalo drugo nego da se hrvatske i ugarske vođe udruže i svoja prava ostvare pobunom. Bečki dvor, istodobno provodi apsolutističku i centralističku politiku ne poštujući staleška prava hrvatskoga i mađarskog plemstva.

Saznavši za urotu, zahvaljujući izdaji iz urotničkih redova, kralj Leopold I. pod izgovorom pomirenja doveo je hrvatske velikaše 1670. godine u Beč. Odmah ih je stavio u kućni pritvor, a zatim prebacio iz Beča u tamnicu u Bečko Novo Mjesto. Nakon jednogodišnje i nezakonite istrage, jer je hrvatskim velikašima mogao suditi samo Sabor, osuđeni su na smrt odsijecanjem glave i desne ruke zbog uvrede kralja i izdaje zemlje. Kao posebna „milost“, osuđenicima je oproštena kazna odsijecanja ruku.

Prije smaknuća su, kao i njihove obitelji, lišeni plemstva, a njihova je imanja zaplijenila država. Bečki dvor ne samo da je ugušio zrinsko-frankopanski pokret, nego je i uništio dvije najstarije i najslavnije obitelji koje su pet stoljeća, sve do polovice 17. stoljeća, imale istaknutu ulogu u hrvatskoj povijesti.

U vezi sa njihovom smrću neki je mletački poslanik zapisao: „Ovo je nesretni konac dvaju toli uglednih ljudi, osobito Zrinski bijaše veoma slavljen i cijenjen, jer 60 potkraljeva ili banova slavnih dade Hrvatskoj njegova porodica.“

Njihovi posmrtni ostaci iz Bečkog Novog Mjesta preneseni su i pokopani 1919. godine u zagrebačkoj katedrali.

Slike i tekst: učiteljica Andrea Akmačić

Pročitajte još

Atletika – “kraljica sporta”

Atletika – “kraljica sporta”

 Državno prvenstvo školskih sportskih društava u atletici za osnovne i srednje škole 2025. Učenice Osnovne škole Ljudevita Gaja vratile su se iz Zagreba s državnog prvenstva iz atletike održanog 28. i 29. travnja 2025. godine s osmijehom na licima i ponosom u srcima....

Skip to content